Kuřačky.cz - svět kuřaček cigaret, přitažlivosti a půvabu

Odkazy a diskuze týkající se vztahu společnosti a kouření cigaret

Zákaz kouření v restauracích je tady !!!!

Příspěvekod Ppss » úterý 16. 5. 2017 8:33

Jak tak se dívám do kalendáře, tak ještě 14 dnů si lze normálně zapálit cigáro v restauraci a od 31.5.2017 je s kouřením definitivní konec a to navždy. Hrozná představa, ale tak to bohužel je a už napořád bude.

Já osobně si to moc nedovedu představit v případě baru či restaurace nebo přímo diskotéky. Tam cigareta prostě patří a patřit bude. Prostě k tančící dívce na diskotéce cigareta patří a moc jí to sluší. Pamatuji, jak dívky na diskotéce kouří jednu cigaretu od druhé a nejednou budou utíkat někam do mrazu ven.

Pamatuji časy, kdy sekretářka kouřila běžně na recepci, účetní klidně ve své kanceláři, řidič za volantem autobusu a třeba lékař v ordinaci. ( nemocnice Slaný - chirurgie)
Kabinet učitelů základní školy byl plný tabákové kouře, byly kuřácké vlaky a vše šlo a nikomu nic nevadilo.
A najednou taková skoková a šoková změna.

Jak dle vás bude vypadat situace ohledně kouření po 31.5.2017?
Vadí vám hodně zákaz kouření v barech, restaurací, nástupišť veřejné dopravy?

Těším se na příspěvky
Ppss
VIP uživatel
 
Příspěvky: 359
Obrázky: 5
Pohlaví: Muž
Registrován: 2. 4. 2007
Bydliště: Slaný
Kouření: pravidelně
Počet denně: 25
Značky: Vinceroy červené

Re: Zákaz kouření v restauracích je tady !!!!

Příspěvekod Ppss » úterý 16. 5. 2017 8:40

Tak to je síla:

Kuřákům, kterých je podle Eurostatu mezi Čechy 28,7 procenta, přinese zákon i další omezení:

1) Nebudou smět kouřit ve speciálních kuřárnách, které už nebudou moci zřizovat kina, divadla, koncertní a výstavní síně či sportovní haly.
2) Místa ke kouření nebudou moci být ani v areálech zdravotnických zařízení kromě uzavřených psychiatrických oddělení.
3) Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří na nekryté části zastávek hromadné dopravy.
Ppss
VIP uživatel
 
Příspěvky: 359
Obrázky: 5
Pohlaví: Muž
Registrován: 2. 4. 2007
Bydliště: Slaný
Kouření: pravidelně
Počet denně: 25
Značky: Vinceroy červené

Re: Zákaz kouření v restauracích je tady !!!!

Příspěvekod Ppss » úterý 16. 5. 2017 8:52

Zákon je dle mého názoru velmi tvrdý.
1) Proč zakazovat kuřákům kouřit ve speciálních kuřárnách, když tam chodí jen kuřáci a nekuřáci tam prostě nepůjdou. Třeba taková O2 Aréna, to budou třeba kuřáci utíkat přes turnikety každou přestávku ven na cigáro a zase zpět? Moc si to nedovedu představit.

2) Dále nechápu, proč třeba zakázat kouření v parku areálu nemocnice. Vždyť tam to nikomu nevadí. Je to navíc venku a na zdraví kuřáka to nemá vliv zda kouří venku před branou či za branou nemocnice. někde v parku.

3) Podobně nechápu zákaz kouření na nekrytých zastávkách, zvlášť pokud kuřák nestojí u nekuřáka a nekouřímu přímo pod nosem.

Dle mého názoru, je zákon moc přísný a přinese jen komplikace a zbytečné problémy.
Ppss
VIP uživatel
 
Příspěvky: 359
Obrázky: 5
Pohlaví: Muž
Registrován: 2. 4. 2007
Bydliště: Slaný
Kouření: pravidelně
Počet denně: 25
Značky: Vinceroy červené

Re: Zákaz kouření v restauracích je tady !!!!

Příspěvekod mk92 » středa 17. 5. 2017 1:46

Nedalo mi to, ale musím na danou věc zareagovat zejména na toto: od 31.5.2017 je s kouřením definitivní konec a to navždy. Hrozná představa, ale tak to bohužel je a už napořád bude.

Nevím jak detailně se někdo z vás tímto zákonem zabýval, ale už v ledenu (po schválení senátem) jsem zákon prostudoval a (z částečným uklidněním) dospěl k následujícímu. Doufal jsem, že se to někde provalí, začne se to v médiích, popřípadě zde, řešit. Měsíce plynou a zákon je na spadnutí a kde nic, tu nic. (Dále je to moje interpretace, nejsem právník, doložím to citacemi).

V zákoně je jasně napsáno (výňatek):
Zákaz kouření a zákaz používání elektronických cigaret
§ 8
(1) Zakazuje se kouřit
k) ve vnitřním prostoru provozovny stravovacích služeb, s výjimkou užívání vodních dýmek,


což je všude všeobecně uváděno jako absolutní zákaz kouření v barech, restauracích, hospodách..., ale nikde se již neuvádí následující, tedy jak onen zákon vnitřní prostor definuje:

§ 2
Vymezení pojmů
j) vnitřním prostorem vnitřní prostor stavby podle § 2 odst. 3 stavebního zákona, s výjimkou dočasných staveb


Pro upřesnění znění citovaného odstavce ze stavebního zákona:
(3) Stavbou se rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání. Dočasná stavba je stavba, u které stavební úřad předem omezí dobu jejího trvání. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby. Stavba, která slouží reklamním účelům, je stavba pro reklamu.

Čili, zákon jak je napsaný umožňuje vzniku a provozování kuřáckých barů, hospod..., pokud se budou nalézat v dočasné stavbě, což jsou i některé zděné domy, často různé dřevostavby (to bude vhodné pro vznik zateplených, krytých předzahrádek, třeba i s barem), atd...

Sice to nebude takové jako předtím, ale trochu volnosti (zejména zajít si v zimě na pivo mezi lidi a legálně*, bez hrozby pokuty pro sebe a provozovatele, si u toho zapálit, pokud nechci mrznou venku) nový zákon ještě umožňuje.
* různé kluby, spolky, jejichž legálnost zatím nebyla potvrzena, často jsou vykládány jako obcházení nového zákona - pokud tam budou něco prodávat, do toho nezatahuji

Jediné co se na netu k tomu objevilo (už v lednu), ve smyslu výše napsaného je zde: http://www.tabakapravo.cz/2017/01/zakaz-koureni-navod-pro-hostinske.html (citace z toho: Kouření bude zakázáno ve vnitřním prostoru, což je vnitřní prostor stavby. Výjimku mají dočasné stavby, tedy stavby, u kterých stavební úřad předem omezí dobu jejich trvání. Stavbou jsou mimo jiné také zimní zahrady, altány, trvale zaparkované maringotky, ale i pouhé přístřešky nebo dokonce terasy. Zákon však nezná pojem „vnitřní prostor stavby“. Nejjednodušší, judikaturou již naznačený a zároveň nejbližší pokynům k Rámcové úmluvě Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku je výklad, podle něhož vnitřním prostorem je jakýkoli zastřešený prostor.)

V několika hospodách/barech jsem o tom mluvil s obsluhou/majitel - nikdo o této výjimce nevěděl a reakce byly různé. Z uvedeného také vyplývá, že když si někdo před hospodou postaví vytápěnou předzahrádku, a bude zkolaudovaná jako dočasná stavba třeba na 20 let, bude se tam smět kouřit, kdežto, pokud by byla zkolaudovaná jako stavba trvalá, zákaz tam bude platit též.

Rád budu jestli správnost výkladu někdo potvrdí/vyvrátí, popř. zda o této výjimce někdo ví nebo o ní někdy slyšel.

Jinak odkaz na celé znění zákona zde: http://senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=82464
mk92
nováček
 
Příspěvky: 1
Pohlaví: Muž
Registrován: 17. 5. 2017
Kouření: pravidelně
Počet denně: 20
Značky: Camel žluté

Re: Zákaz kouření v restauracích je tady !!!!

Příspěvekod Ppss » úterý 23. 5. 2017 8:02

Tak už se zákaz opravdu rychle blíží. Co se dívám do kalendáře, tak za týden je poslední den, kdy si opravdu naposledy zapálíme v baru, diskotéce či třeba v parku - areálu nemocnice.
Jsme zvědavý, jak to bude všechno vypadat.
V každém případě, vše budu sledovat a určitě zde také napíšu nějaký komentář.
Ppss
VIP uživatel
 
Příspěvky: 359
Obrázky: 5
Pohlaví: Muž
Registrován: 2. 4. 2007
Bydliště: Slaný
Kouření: pravidelně
Počet denně: 25
Značky: Vinceroy červené

Zpět na Společnost a kouření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
[CNW:Counter]